Výskumná oblasť: rodina
Fico, Milan

Skúmanie systému sociálnej ochrany detí pred násilím v rodinnom prostredí : Výstup z expertných skupinových stretnutí : (spracované pre Národné koordinačné stredisko pre riešenie problematiky násilia páchanom na deťoch). / Aut. správy Fico, Milan.Inštitút pre výskum práce a rodiny, Bratislava. Bratislava : IVPR, 2015. - 48 s.

Anotácia:  Dáta zo Slovenska (Slonad, 1998; Prevalencia násilia páchanom na deťoch v Slovenskej republike, IVPR, 2013), ako aj medzinárodné údaje (Hidden in Plain Sight, A Statistical Analysis of Violence against Children, UNICEF, 2014) poukazujú na vysokú prevalenciu násilia páchanom na deťoch nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Porovnanie údajov z prieskumov s oficiálne dostupnými údajmi vo výkazoch sociálnoprávnej ochrany ukazuje, že súčasný systém ochrany detí zachytáva iba špičku ľadovca reálneho výskytu násilia a kontrastuje tak s dostupnými domácimi aj zahraničnými prieskumami. O väčšine detí, konfrontovaných so sexuálnym zneužívaním, fyzickým a psychickým týraním alebo zanedbávaním v rodinnom prostredí, sa vôbec nevie.
V spolupráci s Národným koordinačným strediskom na ochranu detí pred násilím sme preto v troch krajoch Slovenska zorganizovali skupinové stretnutia kľúčových aktérov - tí prichádzajú s deťmi do prvého kontaktu a na potenciálne násilie páchané na deťoch môžu buď upozorniť, zo zákona ho riešiť alebo poskytnúť deťom ochranu. Stretnutí sa zúčastnili pracovníci a pracovníčky sociálnoprávnej ochrany, škôl, samospráv, pedagogicko-psychologických poradní, obcí, mestských častí, mimovládnych organizácií, krízových stredísk, lekárskej obce, polície a prokuratúry. Hlavným cieľom bolo zistiť, ako sa riešia prípady násilia na deťoch v praxi. Predmetom výskumu boli otázky, týkajúce sa vyhľadávacej činnosti a koordinácie postupov podieľajúcich sa na ochrane detí pri podozrení z ich týrania, sexuálneho zneužívania, zanedbávania, psychického alebo fyzického násilia.
Najdôležitejšie problémy, s ktorými sa zamestnanci a zamestnankyne stretávajú, sú zosumarizované do štyroch tematických okruhov. Prvý sa zaoberá praxou vyhľadávacej činnosti a vybranými dôvodmi, prečo je v porovnaní s údajmi z domácich a zahraničných prieskumov malý počet oficiálne evidovaných a riešených prípadov. Druhý tematický okruh popisuje systémové bariéry spolupráce pri riešení podnetov podozrení z násilia na deťoch. V treťom okruhu sú uvedené oblasti, ktoré boli v priebehu diskusie reflektované ako zásadné. Tieto sa primárne netýkali vzájomnej koordinácie, ale spontánneho reflektovania prekážok súčasnej praxe. Ďalšia časť obsahuje sumarizačnú tabuľku, poskytujúcu prehľad reflektovaných oblastí v jednotlivých profesiách. V závere sú zhrnuté možné príklady dobrej praxe a dodatočne zaslané návrhy na zefektívnenie opatrení a prístupov v ochrane detí pred násilím.
Typ: Výskumná správa Signatúra: V 50745 k dispozícii

Výskumná oblasť: trh práce
Hanzelová, Eneke

Pomoc v hmotnej núdzi: vývoj základných ukazovateľov : Čiastkový výstup výskumného projektu Dlhodobá nezamestnanosť a jej väzby na systém pomoci v hmotnej núdzi . / Aut. správy Hanzelová, Eneke.Inštitút pre výskum práce a rodiny, Bratislava. - 2000. Bratislava : IVPR, 2015. - 33 s.

Objedávateľ: Bratislava: MPSVR SR, Sekcia práce
Číslo projektu / výskumnej správy: 2000
Anotácia:  Schéma pomoci v hmotnej núdzi tvorí jeden zo základných pilierov systému udržania príjmu nezamestnaných osôb a predstavuje súčasť celkového mechanizmu sociálnej ochrany. Vznik v súčasnosti platného konceptu a architektúry pomoci v hmotnej núdzi v SR sa datuje od roku 2003 a jeho praktická aplikácia od roku 2004. Viac ako jedna dekáda existencie schémy pomoci v hmotnej núdzi postuluje naliehavosť analýzy základných kvantitatívnych ukazovateľov jej vývoja. Čiastkový výstup obsahuje rozbor vývoja kvantitatívnych ukazovateľov schémy pomoci v hmotnej núdzi v období rokov 2004-2014 podľa počtu poberateľov dávky v hmotnej núdzi, ich regionálnej distribúcie, výskytu osôb odkázaných na pomoc zo schémy v hmotnej núdzi na úrovni okresov, vzájomnej súvislosti úrovne nezamestnanosti a rozsahu poberateľov dávky v hmotnej núdzi, počtu poberateľov aktivačného príspevku a ich regionálnej štruktúre.
Kľúčové slová : núdza hmotná; dávka v hmotnej núdzi; poberatelia dávky v hmotnej núdzi; príspevok k dávke v hmotnej núdzi; osoba dlhodobo nezamestnaná; príspevok aktivačný
Typ: Výskumná správa Signatúra: V 50766 k dispozícii

Výskumná oblasť: rodina
Repková, Kvetoslava [profil]

Implementácia podmienok kvality do praxe poskytovateľov sociálnych služieb - metodické východiská. / Aut. správy Repková, Kvetoslava.Inštitút pre výskum práce a rodiny, Bratislava. Bratislava : IVPR, 2015. - 180 s.

Objedávateľ: Bratislava: MPSVR SR, Odbor sociálnych služieb
Anotácia:  Prípravou prvej samostatnej právnej úpravy v oblasti sociálnych služieb (zákona č. 448/2008 Z.z. o sociálnych službách) sa v podmienkach Slovenska začala postupne kreovať aj národná politika kvality v sociálnych službách. Od januára 2009 do decembra 2013 mala podobu rámcovo vydefinovaných podmienok kvality poskytovaných sociálnych služieb v troch oblastiach (procedurálnej, personálnej a prevádzkovej). Spôsob vyhodnocovania plnenia týchto podmienok bol rovnako v zákone ustanovený len rámcovo, nakoľko pôsobnosť zodpovedného orgánu (MPSVR SR) hodnotiť plnenie uvedených podmienok bola ustanovená na január 2016.
Novelou zákona o sociálnych službách účinnou od 1. januára 2014 sa v rozpracovaní zákonnej regulácie problematiky kvality sociálnych služieb významne postúpilo, a to nielen rozšírením oblastí hodnotenia o ľudsko-právnu oblasť. Išlo aj o bližšiu operacionalizáciu jednotlivých oblastí na úroveň kritérií a štandardov kvality a zodpovedajúcich indikátorov, cez ktoré sa má napĺňanie jednotlivých kritérií a štandardov hodnotiť. Bližšie bol rozpracovaný systém vyhodnocovania plnenia podmienok kvality poskytovaných sociálnych služieb, vrátane možností vyvodzovania právnych dôsledkov vyplývajúcich z výsledkov tohto procesu. Vyhodnocovanie podmienok kvality ako originálna pôsobnosť MPSVR SR sa malo začať vykonávať od januára 2016.
V rámci prípravy na metodické zabezpečenie tohto výkonu zástupcovia a zástupkyne poskytovateľského sektora kriticky poukazovali na skutočnosť, že za celé obdobie od januára 2009 až do roku 2015 neboli verejní a neverejní poskytovatelia sociálnych služieb metodicky usmerňovaní, akým spôsobom zavádzať štandardy do svojej praxe tak, aby poskytovali kvalitné sociálne služby v súlade s povinnosťami vymedzenými zákonnou normou a aby boli dobre pripravení pre spoluprácu pri vykonávaní hodnotiacej činnosti. Preto vedenie MPSVR SR rozhodlo, že v spolupráci s Inštitútom pre výskum práce a rodiny sa v roku 2015 spracuje metodický dokument pre poskytovateľov sociálnych služieb za účelom podporiť ich v implementácii podmienok kvality do svojej praxe. Následne sa v roku 2016 pripraví metodický dokument pre proces hodnotenia podmienok kvality poskytovanej sociálnej služby.
Typ: Výskumná správa Signatúra: V 50827 k dispozícii

Výskumná oblasť: BOZP
Novotný, Miroslav - Kordošová, Miroslava

Zvyšovanie odborného vzdelávania a kvalifikácie osôb obsluhujúcich technické zariadenia so zameraním na kovoobrábacie stroje : Správa z riešenia výskumnej úlohy. / Aut. správy Novotný, Miroslav; Kordošová, Miroslava, Inštitút pre výskum práce a rodiny, Bratislava. 01.01.2015-31.12.2015. Bratislava : IVPR, 2015. - 89 s.

Objedávateľ: Bratislava: MPSVR SR, Sekcia práce, Odbor ochrany práce
Anotácia:  Výskumná úloha poskytuje informácie o kovoobrábaní. Opisuje súčasný stav uvádzaný nielen v právnych predpisoch, ale aj ostatných predpisoch, napr. normách a zároveň obsahuje informácie, ktoré môžu dopomôcť pri vzdelávaní v tejto oblasti. Uvádza požiadavky na kovoobrábacie stroje a ich obsluhu. Poukazuje na oblasti, v ktorých bolo najviac pracovných úrazov.
Typ: Výskumná správa Signatúra: V 50860 k dispozícii

Výskumná oblasť: BOZP
Kordošová, Miroslava - Urdziková, Jana

Ekonomické vyhodnotenie strát z pracovných úrazov a chorôb z povolania u zamestnávateľov v Slovenskej republike a uplatnenie ekonomických zákonitostí na celoslovenskej aj podnikovej úrovni v riadení BOZP (motivačné prvky, ekonomická stimulácia) : Správa z 2. etapy riešenia. / Aut. správy Kordošová, Miroslava; Urdziková, Jana, Inštitút pre výskum práce a rodiny, Bratislava. 01.01.2015-31.12.2015. Bratislava : IVPR, 2015. - 120 s.

Objedávateľ: Bratislava: MPSVR SR, Sekcia práce, Odbor ochrany práce
Anotácia:  Výskumná správa je pokračovaním 1. etapy z roku 2014. Obsahuje analýzy dostupných zdrojov a informácií o ekonomických nákladoch na pracovné úrazy a choroby z povolania u zamestnávateľov v SR. Poskytuje informácie o povinnostiach zamestnávateľov vo vzťahu k PÚ a ChzP - odvodové, poistné a iné. Analyzuje spôsoby motivácie zamestnávateľov k znižovaniu nákladov na PÚ a ChzP, spôsoby stimulácie zamestnávateľov k znižovaniu pracovnej úrazovosti a vytváraniu vhodných pracovných podmienok. V závere prináša návrhy a odporúčania na motiváciu a stimuláciu zamestnávateľov v SR vo vzťahu k BOZP, PÚ a ChzP.
Kľúčové slová : motivácia; stimulácia; prevencia pracovnej úrazovosti; ekonomické náklady a dôsledky na pracovné úrazy a choroby z povolania; úrazy pracovné; choroby z povolania; BOZP; bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci; úrazovosť pracovná
Typ: Výskumná správa Signatúra: V 50861 k dispozícii

Výskumná oblasť: trh práce
Bednárik, Rastislav

Potieranie nedeklarovanej práce. Analýza opatrení v krajinách EÚ a na Slovensku : Správa z II. etapy riešenia VÚ Nedeklarovaná práca na Slovensku. / Aut. správy Bednárik, Rastislav.Inštitút pre výskum práce a rodiny, Bratislava. 01.01.2015-31.12.2015. Bratislava : IVPR, 2015. - 33 s.

Objedávateľ: Bratislava: MPSVR SR, Sekcia práce, Odbor ochrany práce
Anotácia:  Štúdia predstavuje druhú etapu riešenia projektu "Nedeklarovaná práca na Slovensku". Pozornosť sa venuje analýze politík a opatrení boja proti nedeklarovanej práci na Slovensku ako súčasti Európskej únie. Konkrétne boli popísané a vyhodnotené prístupy a opatrenia na potieranie nedeklarovanej práce v krajinách EÚ, ďalej vývoj prístupov a opatrení proti nedeklarovanej práci na Slovensku po vstupe do EÚ a napokon sú prezentované návrhy pracovníkov slovenských inštitúcií pôsobiacich v sektore boja proti nedeklarovanej práci (Inšpektoráty práce, Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny, Sociálna poisťovňa, Odbory živnostenského podnikania, Daňové a Colné úrady a Mestské úrady).
Kľúčové slová : práca nedeklarovaná; opatrenia na potieranie neohlásenej práce; opatrenia odstrašovacie; opatrenia preventívne ; opatrenia nápravné; opatrenia na posilňovanie záväzku hlásiť prácu; práca nelegálna; práca neohlásená
Typ: Výskumná správa Signatúra: V 50862 k dispozícii

Výskumná oblasť: trh práce
Kešelová, Daniela

Špecifiká formovania dlhodobej nezamestnanosti v skupine mladých ľudí a možnosti jej prevencie : Záverečná správa z výskumnej úlohy. / Aut. správy Kešelová, Daniela.Inštitút pre výskum práce a rodiny, Bratislava. 01.01.2015-31.12.2015. Bratislava : IVPR, 2015. - 81 s.

Objedávateľ: Bratislava: MPSVR SR
Anotácia:  Predkladaná štúdia sa zameriava na analýzu špecifík nezamestnanosti a dlhodobej nezamestnanosti v cieľovej skupine mladých ľudí vo veku od 15 do 29 rokov, osobitne vo vybraných skupinách nezamestnaných mladých ľudí so zdravotným postihnutím, s nízkym vzdelaním a v skupine dlhodobo nezamestnaných. Štúdia má predovšetkým empirický charakter. Jej súčasťou je analýza štatistických údajov z databázy Eurostatu, Štatistického úradu SR a Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny. Zameriava sa na vývoj zamestnanosti, dočasného zamestnávania, nezamestnanosti, dlhodobej nezamestnanosti a predčasného ukončenia školskej dochádzky mladých ľudí. Hlavnú časť štúdie tvorí vyhodnotenie rozsiahleho empirického prieskumu vo výberovom súbore mladých uchádzačov o zamestnanie od 15 do 29 rokov.
Prieskum bol zameraný na analýzu správania sa mladých ľudí na trhu práce, predovšetkým na ich motivačné sklony k integrácii na trh práce, mzdové a profesijné ašpirácie, flexibilitu na pracovnom trhu, sklony k účasti mladých na nástrojoch AOTP Súčasť správy tvorí aj prehľad nástrojov AOTP zameraných možnosti na rozvoja zamestnateľnosti mladých ľudí, predovšetkým v skupine mladých s nízkym vzdelaním a návrh opatrení v oblasti verejných služieb zamestnanosti na prevenciu nezamestnanosti a dlhodobej nezamestnanosti mladých ľudí s nízkym vzdelaním a so zdravotným postihnutím.
Typ: Výskumná správa Signatúra: V 50863 k dispozícii

Výskumná oblasť: trh práce
Ondrušová, Darina

Podpora pri hľadaní prvého zamestnania mladých ľudí so zdravotným postihnutím : Záverečná správa z výskumnej úlohy. / Aut. správy Ondrušová, Darina.Inštitút pre výskum práce a rodiny, Bratislava. 01.01.2015-31.12.2015. Bratislava : IVPR, 2015. - 42 s.

Objedávateľ: Bratislava: MPSVR SR, Sekcia práce
Anotácia:  Predkladaná výskumná správa nadväzuje najmä na opatrenie Národného programu rozvoja životných podmienok osôb so zdravotným postihnutím na roky 2014-2020, ktoré je zamerané na tvorbu a implementáciu špecifických programov podpory prechodu zo škôl na trh práce mladých ľudí so zdravotným postihnutím.
Cieľom správy je zhodnotiť súčasný stav v oblasti podpory zamestnávania mladých ľudí so zdravotným postihnutím v podmienkach SR a ponúknuť inšpiráciu pre uľahčenie pracovného začlenenia tejto skupiny na základe programov tranzície od vzdelávania k zamestnaniu implementovaných v zahraničí.
Napriek tomu, že aj v súčasnosti mladí ľudia so zdravotným postihnutím môžu participovať na mainstreamových aktívnych opatreniach trhu práce (napr. v rámci absolventskej praxe, či programu Záruky pre mladých), sú možnosti ich reálneho zapojenia v porovnaní s ostatnými limitované (z dôvodu nízkeho záujmu zamestnávateľov o týchto absolventov, ako aj obmedzenej dostupnosti individualizovaného poradenstva pri hľadaní zamestnania.).
Veľká časť mladých ľudí so ZP tak ostáva po ukončení štúdia ekonomicky neaktívna. Opodstatnenosť potreby zintenzívnenia úsilia o uľahčenie vstupu mladým ľuďom so zdravotným postihnutím na trh práce je ilustrovaná na základe komparácie vybraných ukazovateľov o evidovaných uchádzačoch o zamestnanie do 29 rokov so zdravotným postihnutím a bez zdravotného postihnutia. V dvoch modelových situáciách absolventa špeciálnej školy s mentálnym postihnutím a absolventa vysokoškolského štúdia s telesným postihnutím sú identifikované konkrétne bariéry, s ktorými sa títo mladí ľudia pri hľadaní zamestnania stretávajú.
Zároveň sú hodnotené dostupné formy podporných opatrení pre ich potenciálnych zamestnávateľov. Napokon sú prezentované princípy a príklady dobrej praxe programov prechodu od vzdelávania k zamestnaniu v Slovinsku, Rakúsku a Austrálii.
Kľúčové slová : uchádzači o zamestnanie so zdravotným postihnutím do 29 rokov; uchádzači o zamestnanie so zdravotným postihnutím; uchádzači o zamestnanie; absolventi špeciálnych škôl; ľudia so ZP; postihnutie zdravotné; kariérny plán individuálny; poradenstvo pre zamestnávateľov a uchádzačov o zamestnanie so zdravotným postihnutím; agentúry podporovaného zamestnávania; opatrenia na trhu práce aktívne; podpora prechodu tranzície od vzdelávania k zamestnaniu; tranzícia; prechod od vzdelávania k zamestnaniu
Typ: Výskumná správa Signatúra: V 50864 k dispozícii

Výskumná oblasť: rodina
Škobla, Daniel

Kvalitatívny prieskum pomáhajúcich profesií pri sociálnej inklúzii marginalizovaných rómskych komunít : Záverečná správa z výskumnej úlohy. / Aut. správy Škobla, Daniel.Inštitút pre výskum práce a rodiny, Bratislava. 01.01.2015-31.12.2015. Bratislava : IVPR, 2015. - 62 s.

Objedávateľ: Bratislava: MPSVR SR, Odbor sociálnych služieb
Anotácia:  Pomáhajúce profesie pri inklúzii MRK ľ terénni sociálni pracovníci a pracovníčky, asistenti a asistenti terénnych sociálnych pracovníkov a pracovníčok ľ prispeli na lokálnej úrovni, v obciach a mestách, ku množstvu zmien pre zlepšenie situácie cieľových skupín. Formy a intenzita týchto zmien závisí na mnohých faktoroch. Zatiaľ čo v mestách, v dôsledku ich veľkosti, boli zmeny menej viditeľné, v obciach sa práca pomáhajúcich profesií stala neoddeliteľnou súčasťou lokálnych politík a stratégií, ako pomôcť chudobnej a sociálne vylúčenej populácii. Aj napriek rôznym problémom a nedostatkom pri implementácii, terénna sociálna práca sa etablovala ako významný nástroj každodennej sociálnej služby a práca pomáhajúcich profesií pozitívne prispela k prevencii niektorých foriem ďalšieho prehlbovania chudoby a sociálnych problémov na lokálnej úrovni.
Kľúčové slová : komunity rómske; komunity rómske marginalizované; Rómovia; profesie pomáhajúce; pracovníci sociálni terénni; práca sociálna terénna; vylúčenie sociálne; inklúzia sociálna
Typ: Výskumná správa Signatúra: V 50865 k dispozícii

Výskumná oblasť: iné
Ondrušová, Darina - Gerbery, Daniel - Fico, Milan - Filadelfiová, Jarmila - Grandtnerová, Lenka - Lorenc, Ivan

Ľudia bez domova: príprava a realizácia empirického výskumu, analýza nástrojov prevencie a riešenia bezdomovectva. / Aut. správy Ondrušová, Darina; Gerbery, Daniel; Fico, Milan; Filadelfiová, Jarmila; Grandtnerová, Lenka; Lorenc, Ivan, Inštitút pre výskum práce a rodiny, Bratislava. 01.01.2015-31.12.2015. Bratislava : IVPR, 2015. - 132 s. + príl.

Objedávateľ: Bratislava: MPSVR SR, Sekcia sociálnej a rodinnej politiky
Anotácia:  Cieľom predkladanej správy je prezentovať poznatky získané v rámci 1. etapy výskumného projektu zameraného na prevenciu a riešenie bezdomovectva v SR, ktorá prebiehala v roku 2015. Na Slovensku doposiaľ nebola téma bezdomovectva ako jedného z najextrémnejších foriem chudoby a sociálneho vylúčenia vo verejných politikách systematickejšie reflektovaná. Od tohto faktu sa odvíjalo aj obsahové zameranie 1. etapy výskumného projektu.
Výskumná správa sa člení do štyroch kapitol. V prvej kapitole sú predstavené východiská vzniku ETHOS typológie ako konceptuálnneho rámca diskusií o bezdomovectve. Zároveň sa prezentujú obsahové charakteristiky jednotlivých operačných kategórií ETHOS typológie a navrhujú sa národné kategórie. Ďalšia kapitola približuje bezdomovectvo v SR z hľadiska dostupných zdrojov dát, akými sú najmä Sčítanie obyvateľov, domov a bytov z roku 2011 a štatistické zisťovanie EU SILC. Následne sa venujeme analýze verejných politík v kontexte prevencie straty bývania z vlastného, prenajatého či nelegálneho obydlia. Rovnako sa v správe analyzujú opatrenia na podporu prevencie bezdomovectva pri prepúšťaní osôb z inštitucionálnej starostlivosti, najmä zo zariadení ústavnej starostlivosti o deti, zo zariadení na výkon trestu odňatia slobody či výkon väzby a zo zdravotníckych zariadení.
V poslednej kapitole prezentujeme výsledky vlastného empirického prieskumu medzi organizáciami poskytujúcimi služby ľuďom bez domova, ktorý sa okrem iného týkal hodnotenia dostupnosti a kvality poskytovaných služieb, rôznych organizačných aspektov ich činnosti vrátane problémov s finančným zabezpečením, ako aj možností zberu dát a monitoringu bezdomovectva v budúcnosti.
V nadväznosti na predstavenú konceptualizáciu bezdomovectva sa v rámci 2. etapy výskumného projektu pre rok 2016 plánuje uskutočniť sčítanie a prieskum ľudí bez domova na území mesta Bratislava.
Výskumná úloha vychádzala z Uznesenia Európskeho parlamentu zo 16. januára 2014 o stratégii EÚ v oblasti bezdomovstva, ako aj z revidovanej Európskej sociálnej charty Rady Európy, najmä z jej článku 31.
Kľúčové slová : ETHOS typológia bezdomovectva a vylúčenia z bývania; typológia ETHOS; odhad počtu ľudí bez domova; EU SILC; prevencia straty bývania; ukončovanie starostlivosti deťom v detských domovoch ; služby pre ľudí bez domova; ľudia bez domova; bezdomovci; bezdomovectvo
Typ: Výskumná správa Signatúra: V 50866 k dispozícii

Výskumná oblasť: rovnosť príležitostí
Holubová, Barbora - Ďurčíková, Mária - Dvončová, Natália - a kol. poradkýň NLŽ

Analýza dát vyplývajúcich z prevádzky Národnej linky pre ženy zažívajúce násilie : Správa o činnosti za rok 2015. / Aut. správy Holubová, Barbora; Ďurčíková, Mária; Dvončová, Natália; a kol. poradkýň NLŽ, Inštitút pre výskum práce a rodiny, Bratislava. 01.01.2015-31.12.2015. Bratislava : IVPR, 2015. - 103 s.

Objedávateľ: Bratislava: MPSVR SR, Odbor rodovej rovnosti a rovnosti príležitostí

Anotácia:  Analýza zachytáva proces vzniku Národnej linky pre ženy zažívajúce násilie, základné východiská, opis činnosti a financovanie. Jadrom správy je analýza dát reportingového systému Národnej linky a miera vyťaženosti linky vzhľadom na frekvenciu prichádzajúcich a prijatých hovorov v rôznych časových intervaloch. Analýza dát evidenčnej databázy poskytuje zase anonymizované údaje o ženách so skúsenosťou s násilím, ktoré vyhľadali pomoc linky. Výsledky analýzy sú využiteľné pre budúce nastavenie personálnych a technických kapacít linky, ako aj na generalizovanie poznatkov o násilí páchanom na ženách.
Typ: Výskumná správa Signatúra: V 50870 k dispozícii

Výskumná oblasť: BOZP
Urdziková, Jana - Kordošová, Miroslava

Systémy riadenia a ich vplyv na manažment bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci - pracovný stres, rizikové správanie, pracovné podmienky a ich dopady na BOZP : I. etapa. Správa z výskumnej úlohy. / Aut. správy Urdziková, Jana; Kordošová, Miroslava, Inštitút pre výskum práce a rodiny, Bratislava. 01.01.2015-31.12.2015. Bratislava : IVPR, 2015. - 174 s.

Objedávateľ: Bratislava: MPSVR SR, Sekcia práce, Odbor ochrany práce
Anotácia:  Výskumná úloha predstavuje prvú etapu riešenia. Zaoberá sa analýzou interakcií medzi psychosociálnymi a organizačnými rizikovými faktormi v pracovnom procese a posudzuje vplyv systémov riadenia ako systému manažérstva bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, systému manažérstva kvality a systému riadenia postaveného na spoločensky zodpovednom správaní sa organizácií, na manažment zdravia pracovníkov v pracovnom prostredí.
Špecifikuje psychosociálne faktory spôsobujúce pracovnú záťaž pracovníkom, pracovný stres, rizikové správanie, pracovné podmienky a ich dopady na BOZP. Venuje sa podpore bezpečnosti a ochrany zdravia na pracovisku. Identifikuje skupiny zamestnancov citlivých na nepriaznivé účinky psychosociálnych rizikových faktorov na zdravie pri výkone povolania. Pri riešení problematiky boli zmapované a zohľadnené kľúčové poznatky vyplývajúce z empirického skúmania v oblasti riadenia BOZP a psychosociálnych rizík v pracovnom procese. Výskumná úloha prináša návrh stratégie a programov prevencie a intervencie v oblasti BOZP. Základnou snahou pri návrhu stratégie a programov bolo systematizovať a poňať komplexne problematiku psychosociálnych rizík v pracovnom procese a ich dopadov na BOZP, pričom však v plnej miere zakomponovať princípy a nástroje systémov riadenia.
Typ: Výskumná správa Signatúra: V 50894 k dispozícii



Bázy dát sú riadené systémom Proflib - Webis
Copyright © 1998-2024, CEIT